CERN 2018: 7 днів у паралельній реальності

Учитель фізики та астрономії Лінгвістичної гімназії ім. Т. Г. Шевченка Віктор Ганус днями повернувся зі стажування в найбільшій у світі лабораторії фізики високих енергій, що поблизу Женеви (Швейцарія).

Навчання відбулось за сприяння Національного центру «Мала академія наук України» спільно з Європейською організацією ядерних досліджень СЕRN  з 22 по 28 квітня. 19 фахівців з усієї України підвищували кваліфікацію на базі цієї організації,  де, до речі, розміщений Великий адронний колайдер.

Як відомо, ЦЕРН є міжнародним дослідницьким центром європейської спільноти.  Нині на його експериментальному обладнанні працює близько 12 тис. дослідників 80 національностей із 500 наукових центрів й університетів, що становить майже половину всіх фізиків-дослідників мікросвіту! Саме на Великому адронному колайдері (ВАК) 2012 року було відкрито бозон Хіггса, який інколи називають також «частинкою Бога». Також CERN вніс суттєвий вклад у розвиток інформатики – у ньому зародилася технологія всесвітньої павутини (www) і був створений протокол HTTP.

У ЦЕРНі  працюють щасливі люди, які щодня займаються улюбленою справою, намагаючись осягнути  водночас велич Всесвіту й роль найдрібнішої частинки в ньому. Тут немає поділу за національностями, расами чи гендерними ознаками. Тут є Людина. І Всесвіт. І вони є продовженням одне одного.

І вражає тут все: масштаби території, якість і кількість сучасного  обладнання,  рівень наукових досліджень і досягнень, добре продумані заходи безпеки  і  головне - згуртований колектив високоосвічених фахівців.

На цілих  7 днів Віктор Михайлович у складі делегації українських викладачів став частинкою ЦЕРНівського «всесвіту». 40 годин лекцій про мікро- та макросвіт, двогодинне  практичне заняття в лабораторії, де власноруч був зібраний прилад для виявлення елементарних частинок (аналог камери Вільсона), знайомство з низкою лабораторій, різноманітними прискорювачами елементарних частинок, детекторами. Відвідав і центр збору  даних, і центр управління,  ЦЕРНівську бібліотеку (яка, до речі, працює цілодобово), а також просто фантастичну, але реальну «Фабрику антиматерії».

Після навчання були прогулянки набережною до велетенського фонтану Же-д'О, захопливий квест «Полювання за скарбами Женеви», Музей історії науки та ботанічний сад «Jardin Botanique». Побували й у розкішному Палаці Націй, де розміщене Європейське відділення ООН  (друга найважливіша резиденція ООН у світі).

…Стажування скінчилось, але залишило незабутні враження. І тепер перед  усіма членами української делегації стоїть наступне завдання: використати неоціненний досвід та набуті знання і поділитися ними зі своїми колегами, учнями та студентами, надихаючи їх до наукової роботи.

P.S. Із 2016 року Україна є асоційованим членом ЦЕРНу, але українські дослідники вже задовго до цього брали участь у проведенні наукових експериментів, а також створенні ВАК.